Окрошка – це мій улюблений літній суп, що освіжає, надихає та мотивує продовжувати жити далі в будь-яку спеку, бо я його їм охоловшим прямо з холодильника і окрошка просто гасить мою внутрішню пожежу від літньої спеки. Існує досить багато рецептів окрошки – 10, принаймні, я освітлюю в останній статті про смачні варіанти окрошки. Там Ви знайдете і рецепт окрошки з кефіром, класичний, із кефіром і мінералкою, квасом, сметаною, простоквашею, айраном, навіть майонезом, веганську, дієтичну, тощо.
Але то теорія, а зараз я розпові Вам про усі секрети смачної домашньої окрошки, що я знаю зі своєї кулінарної 25-ти річної практики куховара.
Отже. Окрошка, насправді, це дуже проста та легка перша холодна страва, яку швидко готувати, смачно їсти.
Самий головний секрет найсмачнішої окрошки – це те, що інгрідієнти на окрошку мають бути свіжі і досить дрібно (але не занадто дрібно) нарізані, заправлені сіллю, чорним меленим перцем та жовтою рідкою гірчицею за смаком. Саме гірчиця додає необхідної нотки пікантності цьому холодному окрошистому супу. І сіль також є досить важливим секретним інгрідієнтом, без котрого окрошка не смакує або смакує не так. Я, наприклад, люблю усі страви аби були досить солоними. І якщо окрошка смачна, але хоч трішки недосолена, я не можу це їсти, мені просто не смачно.
Тобто при приготуванні смачної простої окрошки ми маємо мати свіжі продукти та смачно заправити її спеціями.
Але я буду лукавити, якщо не скажу, що багато в смаку окрошки залежить від рідини, котрою окрошку розріджують – будь то квас, кефір, кефір з мінералкою, сметана, айран, простокваша, майонез з мінералкою – вона має бути свіжою та смачною сама по собі, та має бути дотримана пропорція кефіру, сметани, майонезу та мінеральної води. Бо якщо “бульон” на окрошку буде не свіжий або несмачний, врятувати цю страву нам ніщо не допоможе, хіба що конська доза приправ, але й то не факт.
Моя улюблена окрошка – на квасі. Я використовую для квасної окрошки Бочковий Львівський квас в 2-х літрових пляшках з переноскою. Це самий смачний квас в Україні на мою думку. Тієж торгівельної марки Хлібний квас мені смакує не так сильно. Зараз ніби виправився за смаком Квас Тарас, але все одно для приготування класичної простої окрошки на квасі я б рекомендовула брати саме Львівський Бочковий квас – він за смаком класичний, традиційний квас, як той, що продавали в дитинстві з бочек з квасом.
Якщо готуєте окрошку на квасі, то просто готуємо “салат” на кшталт олів’є з інгредієнтів, що наводяться нижче і заливаємо квасом бочковим чи на Ваш смак так, аби співвідношення інгредієнти : квас було як 1 к 1.5 (якщо полюбляєте більш густу окрошку, я люблю таку густу окрошку) або 1 к 2 (якщо полюбляєте більш рідку окрошку).
Також в моїй молодості був досить популярний рецепт приготування окрошки на майонезі – для її приготування брали 1 пакет майонезу 200-500 грам (залежить від кількості інгредієнтів, якщо їх не багато, то й пачки майонезу 200 грам досить, але якщо їх велика каструля, то можна взяти й пів кіло майонезу) та 1 пітора-двох літрову пляшку смачної не солоної мінеральної води накшталт Моршинської або Деренівська купіль, або Крайна – на Ваш смак. Майонезом заправляли нарізані продукти, змішували та заливали мінералкою, ретельно перемішували і не солили, бо майонез і так солений.
Але зараз окрошка на майонезі це досить не популярний рецепт, тому що це не правильне харчування (не пп рецепт), майонез жирний та шкідливий. Мені вже більше 40 років, тому я не можу дозволити собі вживати таку майонезну окрошку, це і шкідливо, і вагу наберу на такій страві я швидко. Хоча вона і дуже смачна, спору не має.
Мій чоловік дуже полюбляє і, що гріха таїти, визнає лише окрошку на кефірі або простокваші, або на сметані, тобто він любить лише молочну окрошку, а на окрошку на квасі каже, що то салат олів’є з квасом і що то зовсім не окрошка, а незнамо що. Ну, як то кажуть, в кого які смаки, хто що любить.
Як готувати окрошку смачно на кефірі – я відкрила для себе простий секрет: чим більш НЕ жирний кефір, тим окрошка смачніше. Бо жирний кефір надає непотрібної важкості. Чим кефір або простокваша рідші, тим краще для отримання ненав’язливого смаку холодної легкої окрошки.
Також серед секретних інгрєдієнтів окрошки я можу назвати те, що використання в приготуванні окрошки декількох видів м’яса робить з трівіальної простої домашньої страви страву ресторанного рівня. Мені найбільше смакує окрошка з вареною лікарською чи іншою вареною ковбасою без кружальців жиру в ній та курячим м’ясом (філе то класика, але я не люблю сухе м’ясо, то надаю перевагу відвареному м’ясу курки зі стегон та ніжек, воно смачніше, пружніше), або яловичим чи свинячим очищеним вареним язиком (це для ресторанів варіант), або просто з вареною свининою або яловичиною (також їх можна запікати). Дієтичним варіантом є використання індюшатіни вареної в окрошці замість ковбаси.
Якщо Ви хочете приготувати царську, королівську, розкішну найсмачнішу окрошку у світі та здивувати усіх гостей, то спробуйте додати в окрошку замість ковбаси та курку, індюшки чи вареної говядини або свинини – крабові палички, а самий дорогий варіант – це готувати окрошку з креветками, королівськими креветками, м’ясом справжнього краба, з м’ясом ракових шийок (з раків) та червоною або чорною ікрою. Але ці варіанти треба вміти і готувати, і гарно оформити, подати. Таку розкішну найдорожчу окрошку треба готувати як звичайну, але бути більше експерементатором з приправами та треба вміти приготувати смачно ці морепродукти.
Також я їла в кафе, ресторані досить смачну окрошку з морепродуктами – з кальмаром вареним нарізаним, креветкою. Це середній варіант вишуканої окрошки не за всі гроші світу. І, авжеж, її юшка була не з квасу, а кефірного продукту, на кисло-молочній основі.
Ще я попереджу, що я не люблю редиску, тому в моєму рецепті окрошки Ви не знайдете цього інгредієнта. Але, якщо Ви любите цей продукт – сміливо додавайте його в свою окрошку по смаку.
Як я готую окрошку – мій простий домашній рецепт смачезної окрошки на всі випадки життя
1 Comment